EGGER Grubu, Yarıyıl Sonunda İstikrarlı Bir Gelişim Süreci Yaşadığını Duyurdu

BİZDEN HABERLER
28 Aralık 2023
EGGER Grubu, Yarıyıl Sonunda İstikrarlı Bir Gelişim Süreci Yaşadığını Duyurdu

St. Johann, Tirol merkezli EGGER Grubu, 2023/2024 mali yılının ilk yarısını (bildirim tarihi 31 Ekim 2023 Salı) 2,1 milyar Euro (önceki yıla kıyasla –%7,0) konsolide satışla kapattı. Sürekli yüksek seyreden enflasyon, yüksek faiz oranları, değişken ham madde fiyatları ve jeopolitik krizler nedeniyle iş ortamı zorluydu. Bu durum göz önüne alındığında ahşap bazlı malzeme üreticisi, 2023/2024 yılının ilk yarısındaki istikrarlı gelişiminden memnun.

EGGER Grup Yönetimi Finans Grubu Başkanı (CFO) ve Grup Yönetimi Sözcüsü Thomas Leissing,  "Mali yılımızın ilk altı ayı oldukça zorluydu. Pek çok bölgede sürekli olarak yüksek seyreden enflasyon, konut alımında sermaye gereksinimlerinin daha katı hâle gelmesi ve küresel jeopolitik belirsizlikler, neredeyse tüm pazarlarda tüketimin genel olarak zayıflamasına ve taleplerin düşmesine yol açtı. 11.000'i aşkın çalışanımızın çabaları sayesinde tüm bunlara rağmen Grup genelindeki satışlarda sadece hafif bir düşüş yaşandığını söyleyebiliriz. 2023/2024'ün ilk yarısında Almanya’da bulunan Markt Bibart'taki üretim tesisimizi satın alarak üretim tesislerimizin sayısını 22'ye çıkardığımız ve EGGER Grubu'nun Net Zero 2050 hedefine yönelik iklim koruma taahhüdü gibi stratejik açıdan ileriye dönük kararları başarılı bir şekilde uygulamaya başlayabildiğimiz için özellikle mutluyuz." dedi.

Talepte düşüş kaydedildi

EGGER Grubu, 2023/2024 yarı yılında 2.097,8 milyon Euro satış (2022/2023 döneminin ilk yarı yılına kıyasla –%7,0) ve 299,2 milyon Euro FAVÖK  (önceki yıla kıyasla –%15,4) elde etti. FAVÖK marjı %14,3 olurken öz sermaye oranı %44,9 değerine ulaştı.

İki Büyük Dönemeçle İşaretlenen Yarı Yıl

EGGER Grubu, iklim stratejisini benimseyerek Net Zero 2050'yi en üst hedef olarak belirledi. EGGER, Paris İklim Anlaşması'na uygun olarak iklimi etkileyen sera gazı emisyonlarını azaltma taahhüdünde bulunuyor. Şirketin birçok alanında kapsamlı önlemler, stratejik gündemin parçasıdır ve 2030'a kadar olan dönem için öncü ara hedefler belirlenmiştir. İklim stratejisinin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

EGGER, 2050'de Net Zero’yu Taahhüt Ediyor

EGGER, 2050'de Net Zero hedefini gerçekleştirmeyi taahhüt ediyor. EGGER Grubu'nun tarihinde başka bir dönemin temeli, Markt Bibart (Almanya) levha tesisinin satın alımıyla atıldı. Almanya'nın ana pazarında bulunan bu ek tesis ile birlikte EGGER Grubu'nun güncel olarak 22 tesisi bulunmaktadır. Daha önce Rauch Grubu'na ait olan satın alma anlaşması 8 Eylül 2023 tarihinde imzalandı. Başarılı bir kapanış, mali yılın ilk yarısının sonundan kısa bir süre sonra kasım ayının başında gerçekleşti.

Belirsizlikle dolu ikinci yarı yıla bakış

Genel ekonomik görünümde hâlâ büyük bir belirsizlik hâkim. Bu nedenle EGGER, 2023/2024 mali yılının ikinci yarısına düşük kazanç beklentileriyle bakıyor. Ahşap bazlı malzeme üreticisi, kısmen mevsimsel etkilerden dolayı talepte daha fazla düşüş olacağını öngörüyor. Bununla birlikte EGGER sadece mevcut makro ekonomik gerilemeyi başarıyla atlatmak için değil, aynı zamanda bu gerilemeden eskisinden daha güçlü çıkmak için hazırlıklı olduğuna inanıyor. Aile şirketi hem 11.000'den fazla kalifiye ve motivasyonu yüksek çalışanının işlerine duyduğu bağlılığa hem de dünya çapındaki müşterileri ve iş ortaklarıyla devam eden başarılı iş birliğine güveniyor. EGGER, hep birlikte sürdürülebilir iş modelinin ve güçlü finansal temelinin avantajları ile en modern teknolojiyle donatılmış tesislerinin üretim avantajlarını en iyi şekilde kullanabileceğine inanıyor.

EGGER'in 2023/2024 yarı yıl mali raporuna çevrimiçi  olarak erişebilirsiniz.

ROMA Dünyası / Benzer İçerikler

Kalite Haftası’nı Coşkuyla Kutladık
BİZDEN HABERLER
13 Aralık 2023

Kalite Haftası’nı Coşkuyla Kutladık

Devamını Oku
Yarı Yıl Sonuçlarımız Açıklandı
BİZDEN HABERLER
31 Ocak 2023

Yarı Yıl Sonuçlarımız Açıklandı

Devamını Oku

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için sitede çerezler kullanılmaktadır Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazla Bilgi.

Tamam